Przewiń na górę
© 2018-2023 getart.com.pl

Akwarele – jak zacząć?

Rozpoczynając swoją przygodę z farbami akwarelowymi warto poznać kilka informacji, które z pewnością ułatwią pracę i sprawią czystą przyjemność. Zapewniamy, że akwarele dostępne dziś w sklepach artystycznych nie są takie same, jak akwarele używane w sztuce szkoły podstawowej. Po pierwsze, pytanie brzmi, czym właściwie jest farba akwarelowa.

Główną cechą farb akwarelowych, która odróżnia je od innych farb dostępnych obecnie na rynku, jest ich unikalna formuła. Pozwala na gradację kolorów i łatwą manipulację przezroczystością. Podstawowe składniki najpopularniejszych rodzajów akwareli to drobno zmielone pigmenty i rozpuszczalny w wodzie spoiwo. Zwykle spoiwem jest guma arabska, czasami z dodatkiem miodu, cukru, gliceryny lub innych wypełniaczy.

Czym akwarela różni się od innych farb?

Chociaż farby akrylowe docenią trochę wody dodanej do formuły (uważaj na ilość wody!), mają ważną zaletę, że po wyschnięciu są całkowicie wodoodporne. Bez akwareli. Możemy wrócić do pracy z nimi, kiedy tylko zechcemy. Wystarczy aktywować akwarelę, dodając trochę wody na jej powierzchnię.

Jeśli chodzi o gwasz, to główna różnica między nimi a akwarelą tkwi w technice malowania. Gwasz, jako emulsję kryjącą, można malować na zasadzie jasnej i ciemnej i odwrotnie. Z kolei malowanie akwarelą polega na nakładaniu kolorów od jasnych, poprzez kolory średnie, po ciemniejsze akcenty kolorystyczne. Obrazy akwarelowe opierają się głównie na wykorzystaniu ich przezroczystości, uwzględniając biel (lub inny kolor) papieru, który pozostaje widoczny po zakończeniu pracy.

Farby akwarelowe można z powodzeniem łączyć z innymi technikami, takimi jak wspomniany już akryl i gwasz, ale także ołówkami, markerami, pastelami, kreskami i tuszem.

Rodzaje farb akwarelowych

Farby akwarelowe występują w wielu różnych formach. Pozwala to osiągnąć różne efekty, w zależności od wybranej wersji. Różnice występują zarówno w składzie, konsystencji, jak i formie. Obecnie można znaleźć farby akwarelowe:

  • w postaci kostek i półkostek – wkładane do pojedynczych plastikowych pojemników; Są to farby w stanie stałym, gotowe do aktywacji wodą,
  • w ampułkach – w postaci emulsji, konsystencja identyczna jak akrylu i nie wymaga rozcieńczania, choć nic nie stoi na przeszkodzie ich zmieszaniu z wodą,
  • w fiolkach – w postaci całkowicie płynnej; gdzie pigment jest rozpuszczony w żółci krowiej,
  • w postaci proszku – zwykle w postaci drobnych kryształków,
  • w postaci ołówka – zwykle w postaci ołówka,
  • w postaci pręcika – w postaci zbliżonej do pasteli olejnych,
  • marker – płynna farba akwarelowa w towarzystwie pędzel lub długopis.

Wybór pomiędzy farbami akwarelowymi pozwala nam na ich szersze zastosowanie. Na przykład akwarele w tubach lub ekolinie, którymi można pomalować więcej niż jedną kartkę papieru, a te w formie kształtów, aby dodać detalu.

Jak malować akwarelami?

Tym, co wyróżnia akwarele spośród innych farb, jest ich przezroczystość. Kiedy zaczynasz malować akwarelami, kolor zmienia się od jasnego do ciemnego. Biała farba jest rzadko stosowana w technikach akwarelowych, dlatego ważne jest, aby używać białego papieru. Możliwość nakładania warstw półprzezroczystych kolorów pozwala na uzyskanie ciekawych efektów, które nie są możliwe w przypadku innych farb wodorozcieńczalnych. Akwarele zazwyczaj dobrze barwią, a rozcieńczenie wodą wystarczy do ładnego i efektownego przeniesienia koloru.

Podstawową metodą malowania akwarelą jest woda. Trzy z nich warto poznać rozpoczynając swoją przygodę z akwarelami.

  • technika „mokro na sucho” – stosujemy farbę rozcieńczoną wodą (mokry pędzel) i kartkę suchego papieru; dzięki temu mamy dużą kontrolę nad dystrybucją farby, która nie przebiega na papierze; można uzyskać dość dokładne kontury.
  • technika „sucho na mokro” – malować suchym pędzlem i malować bezpośrednio z tubki lub bardzo lekko zwilżonej kostki na wilgotny papier akwarelowy; podobnie jak w technice „mokro na sucho” daje nam to dużą kontrolę nad farbą, ale tutaj łatwiej nam osiągnąć płynne przejścia kolorów.
  • technika „mokro na mokro” – przydatna technika do uzyskiwania płynnych przejść, bez wyraźnej granicy między kolorami, do tworzenia gradientów i pracy z tłami; polega na nałożeniu rozcieńczonej farby akwarelowej na wcześniej wilgotny papier.

Pędzle akwarelowe i papier – które wybrać?

Kiedy zaczynasz malować farbami akwarelowymi, ważne jest, aby wybrać odpowiedni pędzel i odpowiedni papier. Nie wszystkie rodzaje papieru nadają się do malowania akwarelą. Jego waga jest bardzo ważna. Oczywiście najlepszy byłby papier dedykowany tej technice, ale każdy papier chłonny o gramaturze równej lub większej niż 250 g/m2 również tutaj sprawdzi się bardzo dobrze. Do obrazów akwarelowych odpowiedni jest papier celulozowy lub bawełniany, a także papier celulozowo-bawełniany. Ta różnica umożliwia uzyskanie różnych efektów, nawet przy użyciu tej samej farby.

Najlepsze pędzle akwarelowe są miękkie, chłonne i dobrze zatrzymują wodę. Idealnie sprawdzą się pędzle syntetyczne lub naturalne o stosunkowo „gąbczastej” strukturze, które mogą wchłonąć duże ilości wody. Najbardziej wyrafinowane i rozpoznawalne pędzle akwarelowe to te wykonane z włosia psa i wiewiórki. Mają równie dobre wegańskie odpowiedniki fusion. Rozpoczynając przygodę z akwarelą nie musisz zaopatrywać się w cały zestaw pędzli o różnych rozmiarach. Na początek naprawdę wystarczą dwa rozmiary. Jeden z nich powinien być mały (rozmiar 000-1) – pozwoli to na wykonanie detali, a drugi średni (rozmiar 6-8) – do narysowania większych obszarów, w tym schematu tylnego. Bardzo duża część pędzla ma zaokrąglony kształt, co pozwala włosiu zatrzymać stosunkowo dużą ilość wody, a takie pędzle są idealne również dla początkujących.

Kolory farb akwarelowych na początek

Dzięki swoim właściwościom i rozpuszczalności w wodzie farby akwarelowe bardzo dobrze się ze sobą mieszają. Dotyczy to zwłaszcza kolorów zawierających tylko jeden pigment. Dzięki możliwości tworzenia nieskończonej ilości kombinacji kolorystycznych, z których z łatwością możemy stworzyć ciekawe kolory – rozpoczynając przygodę z akwarelami wystarczy zakup kilku kolorów. W akwareli podstawowe kolory to tylko niebieski, czerwony i żółty. Zapewni to doskonałą bazę do eksperymentowania z różnymi odcieniami. Dobrym wyborem są połówki Holbeina w kolorach Cadmium Lemon, Ultramarine Deep i Cadmium Red Deep lub Renesans Intense Water w kolorach: ciemny kobaltowy, ciemny kadmowożółty i trwały karmin. Na późniejszym etapie możemy poszerzyć naszą kolekcję o kolory takie jak fiolet, zieleń, brąz czy czerń.

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są również niektóre kolory farb. Zazwyczaj zapakowane w poręczne pudełko, gotowe do zabrania na zewnątrz. Często jest też paleta i składany pędzel. Szczególnie polecamy zestawy Winsor i Newton z serii Cotman w tubach 5 ml w 10 lub 20 kolorach lub półbloki Van Gogh Royal Talens w 15 lub 2
kolorach.

Related posts

Zostaw Komentarz