Przewiń na górę
© 2018-2022 getart.com.pl

Na czym malować farbami akrylowymi?

Na czym malować farbami akrylowymi ?

Jeśli jesteś nowy w farbach akrylowych, pierwszym akrylowym medium, które przychodzi ci na myśl, jest prawdopodobnie rozciągnięte płótno. Czy można jednak malować na innej powierzchni? Czy jest tańsza opcja? Oczywiście tak, i o tym jest ten artykuł.

Co znajdziesz:

 • Jakie wstępnie zmieszane podłoże farby można kupić w sklepie? Jakie są ich cechy?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze gotowych mediów do malowania?
 • Jakie powierzchnie możemy przygotować pod farbę akrylową i zaoszczędzić pieniądze?
 • Jakie płótno polecam dla początkujących? Naprawdę tanio i dobrze!

Farbę akrylową można nakładać na różne powierzchnie odtłuszczające. W sklepach jest już gotowych do użycia platform, takich jak:

Podobrazie bawełniane

Jest to zagruntowane płótno bawełniane naciągnięte na blejtram. Tkanina bawełniana jest tańsza niż len. Faktura bawełny jest delikatniejsza niż len, jest mniej zauważalna lub blaknie pod wieloma warstwami farby. Chociaż bawełna jest dobrej jakości, jest również gęstsza niż len.

Podobrazie lniane

Była to ubrana lniana płótno, naciągnięta na nosze. Len jest droższy niż bawełna. Bardzo dobrej jakości len ma zazwyczaj stosunkowo jednolitą i zwartą strukturę, bez sęków. Dobrej jakości len nie jest tak jednorodny, ma luźniejszą strukturę, a struktura jest wyraźnie widoczna. W zależności od sposobu zagruntowania struktura może być nadal widoczna pod niektórymi warstwami farby. Len uważany jest za materiał trwalszy niż bawełna.

Podobrazie syntetyczne

Jest to zagruntowane płótno z włókien syntetycznych np. poliestrowych. Raczej trudno je spotkać na polskim rynku.

Płótno w rolce do samodzielnego naciągnięcia na blejtram

Możemy kupić różne rodzaje płótna: bawełnianą, lnianą, syntetyczną, szorstką i gotową. Różnią się wagą i budową. Wcześniej zagruntowane płótno jest trudniejsze do naciągnięcia na noszach, ale specjalne klamry mogą pomóc.

Jak wybrać gotowe podobrazie / płótno? WSKAZÓWKI:

 • Plandeki występują w różnych gramaturach, im cięższe, tym lepsze. Wartości gramatyczne zaczynają się od 250g/m2m i mogą ważyć ponad 500g/m2. Zwykle im wyższa gramatyka, tym droższe płótno.
 • Na cenę tkaniny ma również wpływ rama, ze względu na jakość zastosowanych listew i ich przekrój np. listewki sosnowe mają przekrój 15x30mm, lite drewno 20×40mm.
 • Przy wyborze podłoża należy również zwrócić uwagę na sposób mulczowania oraz ilość nakładanych warstw.
 • Ponadto przymocowanie płótna do ramy może również wpłynąć na Twój obraz. Okucia można przymocować z tyłu noszy, dzięki czemu bez problemu pomalujemy boki obrazu. Jednak na rynku dostępne są również obrazy, które są mocowane za pomocą szpilek po obu stronach ramy, co sprawia, że ​​są widoczne, jeśli obraz nie jest oprawione.
 • Jeśli malujesz cienkimi warstwami farby akrylowej, sprawdź fakturę obrazu, która najlepiej pasuje do Twojej techniki.
 • Kupując duże płótna wybieram płótna z poprzeczkami, dzięki czemu mam pewność, że pod wpływem wilgoci, farby, nacisku, ciężaru płótno nie zacznie się deformować.

Tablica malarska

Jest to płyta MDF pokryta podkładem lub podkładem. W zależności od producenta ich grubość i faktura mogą się różnić.

Podkład malarski

Jest to kartonowe pudełko z przymocowaną plandeką. W zależności od producenta ich grubość i faktura mogą się różnić.

Blok do malarstwa akrylowego

Bloki te mieszczą różne papierowe i tekstylne owijki. Można znaleźć takie z podkładami lub takie, które nie wymagają gruntowania przed malowaniem. Na rynku dostępne są arkusze klejone jednostronne, trójstronne lub czterostronne, dzięki czemu nie musimy ich mocować dodatkowo podczas malowania. Papier różni się również fakturą.

Jakie podłoże możemy zagruntować pod akryle?

Należy jednak pamiętać, że taką warstwę bazową możemy przygotować sami. Jak zadbać o to, aby podkład nie był tłusty? Najlepiej użyć podkładu do farby akrylowej (podkładu), który jest dostępny w prawie każdym sklepie artystycznym. Takim podkładem pod farbę akrylową można pokryć:

 • płótno (nie musi być ze sklepu ze sztuką, może to być nawet płachta lub zasłona)
 • płyta mdf (średnia twardość i twarda) przedmioty ze sklejki (pudełka, pudła itp.) ….)
 • papier akwarelowy o gramaturze 300g/m2 (przy mniejszej gramaturze można go zrolować)
 • arkusze szkicownika, nie tylko do obrazów akrylowych czy nawet tablic olejnych

Część wymienionych tutaj powierzchni wymaga wcześniejszego klejenia zanim je zagruntujemy. W tym celu używamy kleju, który możemy sami sporządzić np. z żelatyny lub możemy gotową miksturę zakupić w sklepie plastycznym. Dokładniej tym tematem zajmę się w artykule o gruntowaniu podłoża.

WSKAZÓWKI:

 • W różnych poradnikach możecie znaleźć informację, że wystarczy pokryć podłoże białym akrylem i to zadziała jak grunt. Owszem zadziała, jeśli rzeczywiście podłoże nie jest tłuste, ale gdy jednak będzie inaczej to może zdarzyć się tak, że nasz podkład zacznie odchodzić od podłoża razem z naszym obrazem. Rozwiązanie to jest też mało ekonomiczne.
 • Kiedy zaczynałam malować akrylami, jako farby gruntowej używałam białej emulsji do ścian (Cieszynka, Śnieżynka, Dekoral, co było schowane akurat u Taty w szafie). Było to najtańsze rozwiązanie i do ćwiczeń spełniało swoją funkcję. Jednak nie polecam tej metody, jeśli ma być wykorzystana pod obraz, na którym Wam zależy, gdyż podobnie jak przypadku białej farby akrylowej, taki podkład może zacząć łuszczyć się lub odpadać od podłoża.

Na czym malować akrylami na początku? TANIE i dobre podobrazie

TEKTURA INTROLIGATORSKA

Jeśli dopiero zaczynacie malować i Wasz budżet jest ograniczony, to polecam Wam wyciągnięcie z szafy białej emulsji do ścian po ostatnim remoncie lub zakup gruntu w sklepie plastycznym oraz użycie kartonu introligatorskiego. Samodzielnie przygotowane podobrazie będzie o wiele tańsze niż gotowe produkty. Nie będzie wyglądać tak spektakularnie jak płótno na blejtramie, ale taki podkład ma swoje plusy:

 • drogie płótno powstrzymywało mnie przed malowaniem bo bałam się, że je zmarnuję
 • kartonowe podkłady łatwiej przechowywać i zajmują o wiele mniej miejsca
 • ograniczycie wydatki

Dlaczego wolę tekturę od płyty MDF, ponieważ łatwiej ją dociąć samemu z pomocą nożyc lub nożyka tapicerskiego. Płytę musiałam docinać w sklepie budowlanym lub szukać kogoś kto posiadał odpowiedni sprzęt. Jeśli sami potraficie docinać płytę i to nie problem to samodzielne gruntowanie płyty jest również ekonomicznym i dobrym rozwiązaniem.

WSKAZÓWKI:

 • Użyjcie zwykłej akrylowej emulsji do ścian, ta lepsza “lateksowa” u mnie powodowała łuszczenie się farb, nie miała tak przyczepnej powłoki.
 • Jeśli chcecie usztywnić swoją tekturę oraz zmniejszyć jej chłonność na grunt oraz wilgoć, to możecie zastosować metodę klejenia przed gruntowaniem. W tym celu używamy kleju, są takie gotowe do zakupienia w sklepach plastycznych lub możecie użyć żelatyny, którą na pewno macie w kuchni. Więcej na ten temat będzie w artykule o gruntowaniu podłoża.
 • Wybieram zawsze szarą tekturę, z kremowo-białej po zmoczeniu czasem odchodziła jej pierwsza warstwa lub się wałkowała/kulkowała.

TABLICA MALARSKA | PODOBRAZIE PŁYTOWE

Jeśli z jakiegoś powodu nie chce Wam się samemu przygotować podkładu, to warto zainteresować się tablicami i podkładkami malarskimi, ale bądźcie przygotowani na to, że czasem płótno, które jest do nich przyklejone może od nich odchodzić w trakcie malowania.

Related posts

Zostaw Komentarz