Przewiń na górę
© 2018-2023 getart.com.pl

Szkoła rysunku – Wstęp

Wstęp do szkoły rysunku.

Rysunek jest jedna z wielu form sztuki, każdemu chyba zdarzyło się próbować swoich sił w tej dziedzinie (kto nie zarysowywał ostatnich stron kartek zeszytów w szkołach!)

Prawdopodobnie z duża dozą pewności możemy nazwać rysunek za jedna z pierwszych forma komunikacji między ludzkiej i pokoleniowej. Również do dzisiaj rysowanie pozostaje jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu.

Magia rysunku odbiła serca i opanowała wyobraźnię wielu artystów. Dreszczyku emocji, jaka towarzyszy chwili, gdy z pozornie bezładnej plątaniny kresek wyłania się zarys postaci, nie da się z niczym porównać. Z każdym rokiem rośnie też świadomość dojrzewającego artysty, jego umiejętności właściwego posługiwania się różnymi technikami.

Sztuka rysunku jest ponadczasowa. Choć zmieniają się przybory, technika i koncepcje, kreska oraz walor nadal stanowią podstawę tworzenia dzieła. Zaczyna się od pustej kartki, a kończy tam, gdzie poprowadzi wyobraźnia. Podobnie jak w innych dziedzinach, doświadczenie przychodzi z czasem. Dzięki ćwiczeniom wykształca się koordynacja ręka-oko oraz wyczucie techniki.

Uważam, że umiejętności rysunku rozwija się na wielu poziomach. Niektórzy bazgrolą coś na kartce odruchowo, inni szkicują dla zabawy, a jeszcze inni zgłębiają tajemnice rysunku, podziwiając piękno tej sztuki. Bez względu jednak na motyw, rysunek  jest dostępny dla każdego i każdy może się go nauczyć. Wymaga to jedynie siły woli i praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Nic nie może się równać z satysfakcją płynąca z tworzenia, dlatego już dziś kup ołówki, pióra, pisaki, węgle lub pastele i baw się dobrze!

Ćwiczenie sztuki rysowania

Podobnie jak w każdej innej dziedzinie wymagającej określonych umiejętności, w rysunku kluczem do sukcesu są regularne ćwiczenia. Zmysł obserwacji oraz koordynację ręka-oko poprawisz w sposób znaczący, często przystępując do rysowania postaci, martwej natury lub pejzaży. Dzięki temu zrozumiesz również znaczenie stosowania właściwej kreski i waloru. Wykorzystuj przedmioty, które masz w zasięgu reki.

Szukając natchnienia, rozejrzyj się po domu. Ćwicz wyczucie formy i koloru

Pamiętaj że ćwiczenia w zakresie tej techniki i opanowanie ręki i umiejętności jest podstawa do kolejnych przygód związanych z np. malarstwem 🙂

Rysunek jako źródło informacji, zrozumienia i jako plan.

Często rysunek traktuje się rozwieź jako źródło informacji lub jako swego rodzaju podstawę i plan działania. Szybki szkic pomaga przygotować projekt, rozplanować kompozycję, wybrać tonację i kolor.

Rysunek jako sposób odkrywania świata.

Wielu artystów nazywa odkrywanie świata „włóczeniem się tam i z powrotem”. To zdecydowanie zbyt duże uproszczenie. Dużo lepszym określeniem byłoby „włóczenie się w określonym celu”. Do eksperymentów warto wykorzystać zarówno nowe modele jak i nowe techniki.

Wykańczanie rysunku

Rysunek uznaje się za gotowy wówczas, gdy artysta osiągnie efekt, o jaki mu chodziło. Czasem wystarczy do tego wystarczy kilka cienkich linii, odpowiednie nasycenie tonacji lub kombinacja obu technik.

Zostaw Komentarz