Przewiń na górę
© 2018-2022 getart.com.pl

Na czym polega osobowość twórcza?

Na czym polega osobowość twórcza?

Psychologowie i eksperci zajmujący się badaniem osobowości człowieka od dawna próbują zdefiniować i skonkretyzować cechy osobowości twórczej. Często mówi się, że wielcy artyści inaczej widzą otaczający nas świat, stąd ich wrażliwość i umiejętność twórczego wyrażania siebie poprzez tworzenie sztuki. Jak rozpoznać osobowość twórczą? Poznaj jego najważniejsze cechy.

Chciałbym poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Sztuka sama w sobie

Sztuka jest wszędzie, codziennie ją zauważamy, czytamy książki, oglądamy obrazy i rzeźby. Trudno dokładnie określić, kim jest artysta. Jest powszechnie uważany za osobę natchnioną i niezwykle wrażliwą o zainteresowaniach odmiennych od przeciętnego szarego mężczyzny. Artysta obserwuje świat przez pryzmat emocji, a następnie próbuje na swój sposób wyrazić tę obserwowaną rzeczywistość, wyrażając w swojej twórczości swój subiektywny punkt widzenia. Swoje emocje przelewał na płótno, często tworząc abstrakcyjne dzieła, ujmując je w poezję lub muzykę, robiąc zdjęcia, pisząc piękne wiersze i wiersze. Zauważył znaki, gesty i słowa, których zwykli ludzie nie zauważyliby. Ta osoba ma dar, który może wykorzystać, aby zadowolić innych i wykorzystać go najlepiej, jak potrafi.

Najważniejsze cechy osobowości artystycznej

Przywykliśmy postrzegać artystów jako ludzi chimerycznych, kapryśnych, niezbyt twardo stąpających po ziemi. Tymczasem, bogactwo osobowości artystycznej każde nam odrzucić stereotypowe myślenie i otworzyć się na to, co w charakterze artysty naprawdę ważne. Wrażliwość, umiejętność innego spojrzenia na rzeczywistość, nieograniczona chęć poszukiwania i wyrażania siebie na coraz to nowsze sposoby – czy to w muzyce, literaturze, malarstwie czy innej dziedzinie sztuki. Osobowość artystyczna to zbiór kontrastów i sprzeczności, ogromna inteligencja emocjonalna, skłonność do buntu, a także duża potrzeba obcowania z innymi ludźmi, występująca na przemian z zamiłowaniem do samotności. Przede wszystkim jednak osobowość artystyczna to znajomość własnej wartości.

Artysta: przebojowy czy nieśmiały?

Nawet tak szczątkowa charakterystyka zwraca uwagę na fakt, że osoby o artystycznym usposobieniu mają w sobie wiele kontrastów. Bardzo często „rozpiera je energia”, by po chwili przyjąć postawę apatyczną i obojętną. Przeżywanie skrajnych emocji również jest jedną z cech osobowości artystycznej, która czerpie zarówno z introwersji, jak i ekstrawersji.

Related posts

Zostaw Komentarz